Hľadáte tajnú zbraň na chudnutie? Vyskúšajte vlákninu

chudnutie pomocou vlákniny

Mnohí hľadajú “tajné recepty” na chudnutie. Je to úplne jednoduché – stačí sa pravidelne hýbať, zdravo jesť a nastaviť si dlhodobo udržateľný režim. V rámci zdravého stravovania je jedna absolútne kľúčová zložka – vláknina.

Odborníci odporúčajú prijať aspoň 25 gramov vlákniny denne. Vhodné je prijímať vlákninu zo stravy, nie z rozličných doplnkov výživy. Vláknina vás udržuje dlhšie nasýtenými a tým menšiu máte tendenciu podliehať rozličným pokušeniam a maškrtám.

Vláknina skvelá nielen na chudnutie

Vláknina má aj množstvo iných zdravotných benefitov, nielen prínos pre chudnutie. Znižuje hladinu cholesterolu, pomáha predchádzať srdcovo-cievnym ochoreniam, kontroluje hladinu cukru v krvi a tiež krvný tlak. Okrem toho pomáha správnemu tráveniu a pravidelnému vyprázdňovaniu.

Poznáme tri druhy vlákniny – rozpustnú, nerozpustnú a fermentovanú. Rozpustná sa správa ako metla, zametá všetko vo vašich črevách. Nerozpustná podporuje pohyb čriev a uľahčuje prechod stolice. Fermentovaná (napr. vo fazuli či cesnaku) podporuje rast dobrých baktérií v čreve, podobne ako probiotiká.

Dôležité je nezjesť odporúčaných 25 gramov vlákniny naraz, v jednom jedle. Vhodné je rozložiť si príjem vlákniny pravidelne počas celého dňa. To znamená, že pokiaľ máte denne tri jedlá, v každom z nich by malo byť aspoň 8 gramov vlákniny.

Dávajte si pozor na nadmernú konzumáciu vlákniny, ktorá sa prejavuje plynatosťou, nadúvaním, nepríjemnými pocitmi, dokonca zápchou. Je skvelé dodržiavať pitný režim a prijímať denne veľké množstvo vody.

Ktoré potraviny obsahujú najviac vlákniny?

Ovocie, zelenina, celozrnné produkty a strukoviny by nemali chýbať na vašom tanieri.

Z ovocia a zeleniny majú vysoký podiel vlákniny najmä hrušky, jablká, jahody, avokádo, maliny, banány, mrkva, cvikla, brokolica, artičoky, ružičkový kel, brokolica, karfiol.

Zo strukovín je to šošovica, hrášok, fazuľa.

Zo zŕn jačmeň, quinoa, ovos. Z orechov mandle, arašidy, pekanové orechy, vlašské orechy.

Podrobný zoznam potravín bohatých na vlákninu nájdete napríklad na webe healthline.com.

Ako bolo spomenuté, pri vyššom príjme vlákniny je vhodné prijímať dostatočné množstvo tekutín. Odporúčame vám doplniť svoj pitný režim čajom KIRKOLINA Herba Body Line – Na Chudnutie. Pomôže vám na chudnutie a tiež doplniť tekutiny, čo je pri vyššom príjme vlákniny mimoriadne dôležité. Rovnako ako vláknina pomáha k správnemu tráveniu a vyprázdňovaniu. Urýchľuje metabolizmus, posilňuje krvný obeh, znižuje cholesterol aj prebytočné kilogramy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *