Vitamín C ako prevencia či liečba COVID-19?

vitamín C

Predpokladá sa, že vitamín C, najmä vo forme intravenóznej infúzie, pomáha zvrátiť niektoré poškodenia, ktoré môže spôsobiť COVID-19. Neexistuje ale dôkaz, že dokáže liečiť koronavírus.

Pretože nový koronavírus je nový, lekári mu úplne nerozumejú. Všetky potenciálne liečby zostávajú experimentálne a vedci doteraz vitamín C netestovali ani nepreukázali, že vírus dokáže liečiť.

Neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že užívanie vitamínu C je škodlivé pre ľudí s vírusom COVID-19, ale neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že vírus lieči alebo spomalí jeho šírenie.

Vedci skúmajú intravenózne injekcie vitamínu C vo vysokých dávkach, nie doplnkové lieky.

Teória

Vitamín C je antioxidant, čo znamená, že môže bojovať s oxidačným poškodením. Keď sa imunitný systém aktivuje, aby zabil patogén, môže tiež spôsobiť oxidačné poškodenie. To naznačuje, že vitamín C by mohol bojovať proti škodám spôsobeným procesom boja proti chorobám.

Pomáha tiež zdraviu a správnemu fungovaniu imunity tým, že podporuje tvorbu bielych krviniek.

Vitamín C vo svojej úlohe antioxidantu môže tiež pomôcť v boji proti zápalom, ktoré môžu poškodiť pľúca a iné orgány. Niektoré dôkazy naznačujú, že ľudia s ťažkým COVID-19 majú nebezpečnú úroveň zápalu.

Niektorí odborníci však varujú, že veľmi vysoké dávky vitamínu C môžu zmeniť spôsob odumierania imunitných buniek, čo zvyšuje riziko lokalizovaného zápalu. Autori odporúčajú pridať steroidnú liečbu nazývanú glukokortikoid na zníženie tohto zápalu.

Vitamín C spôsobuje málo vedľajších účinkov, dokonca aj pri vysokých dávkach. To znamená, že môže byť bezpečnejšou alternatívou k riskantnejšej liečbe.

Výskum a dôkazy

Niekoľko odborných článkov naznačilo, že vitamín C môže pomôcť liečiť zápaly a príznaky spojené s ochorením COVID-19. V súčasnosti prebieha minimálne jedno klinické testovanie, ktoré však nebude ukončené skôr ako v septembri 2020.

Výskum podporujúci používanie vitamínu C pre COVID-19 sa doteraz zaoberal stavmi, ako je syndróm akútnej respiračnej tiesne a potreba mechanickej ventilácie kvôli závažným prípadom COVD-19.

Vedci zistili, že vitamín C v priemere skrátil dĺžku mechanickej ventilácie o 14%. Účinok sa však medzi jednotlivými štúdiami líšil a bol väčší, keď členovia kontrolnej skupiny potrebovali dlhšie periódy ventilácie.

Pri metaanalýze z roku 2019 sa zistilo, že infúzie vitamínu C môžu skrátiť dĺžku pobytov na jednotke intenzívnej starostlivosti o 7,8% a potrebu mechanickej ventilácie o 18,2%. Štúdia sa zamerala na celý rad zdravotných stavov, ale nie na COVID-19.

V randomizovanej kontrolovanej štúdii z roku 2019 sa skúmali ľudia so sepsou a závažným akútnym respiračným zlyhaním, čo sú dve komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť u ľudí s ťažkým COVID-19. Účastníci dostali buď infúziu placeba alebo vitamínu C. Aj keď vitamín C neznížil rýchlosť zlyhania orgánov alebo sepsy, menej ľudí v skupine s vitamínom C zomrelo.

Štúdia z roku 2018 porovnávala ľudí s ťažkou pneumóniou, ktorí dostali infúziu vitamínu C, tiamínu a hydrokortizónu, s tými, ktorí ju nedostali. Skupina vitamínu C mala lepšie výsledky. Konkrétne bolo menej pravdepodobné, že zomrú a mali lepšie výsledky v skenovaní pľúc.

Nová generácia vitamínu C

Počuli ste už o novej generácii vitamínu C? LI-POTIO C – Nová generácia vitamínu C, vám pomôže doplniť do organizmu tento elixír zdravia a posilniť vašu imunitu v náročnom období, počas ktorého čelíme hrozbe COVID-19.

100 % prírodný lipozomálny vitamín C z extraktu plodov šípovej ruže. Produkt novej biotechnológie, ktorý radikálne zlepší vaše zdravie. Nečakajte, kým vás vírusy prekvapia, vyzbrojte sa týmto prípravkom a zlepšite si (nielen) imunitu!

Nová generácia vitamínu C
100% PRIRODNÝ LIPOZOMÁLNY VITAMÍN C
Z EXTRAKTU PLODOV ŠÍPOVEJ RUŽE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *