Reumatická artróza členkov – symptómy a liečba

reumatická artróza

Reumatická artróza (RA) postihuje členky podobne ako iné kĺby. Spôsobuje stuhnutosť, opuch a bolestivosť členkov. Aké sú symptómy a možnosti liečby?

Reumatická artróza členkov – symptómy

Príznaky reumatickej artrózy majú tendenciu prichádzať a odchádzať v cykloch, ktoré môžu trvať niekoľko dní alebo niekoľko týždňov. Ľudia si môžu všimnúť, že príznaky sú horšie ráno alebo v noci.

Podobne ako v iných kĺboch, reumatická artróza môže v dôsledku dlhodobého zápalu spôsobiť zápal a stuhnutosť v členkových kĺboch. V priebehu času môže byť ovplyvnená štruktúra členkových kĺbov, čo vedie k trvalým zmenám tvaru kĺbov.

Členkový kĺb spája kosti nohy s chodidlom. Pozostáva z dvoch menších kĺbov, ktoré pôsobia ako pánt na pohyb chodidla. Pohyby, ako je chôdza, sa spoliehajú na správne fungujúce členkové kĺby.

Kosti v členkovom kĺbe obsahujú chrupavku, ktorá ich chráni pred trením o seba. Reumatická artróza spôsobuje, že sa v priebehu času rozpadá, čím sa zvyšuje trenie medzi kosťami.

Toto trenie medzi kosťami môže spôsobiť zápal okolo členkového kĺbu. Môže sa poškodiť aj okolité tkanivo, ktoré podporuje členok, čo spôsobuje, že sú slabé a nestabilné a nie sú schopné kĺb úplne podoprieť.

V mnohých prípadoch majú ľudia s RA v členkoch tiež iné príznaky na nohách. Bežne postihnuté oblasti sú:

päty chodidla, najmä Achillova šľacha
oblasť uprostred chodidla a kosti pod členkom
predná časť chodidla
prsty na nohách

Priebeh reumatickej artrózy členkov

Hlavným príznakom RA v členkovom kĺbe je zápal, ktorý spôsobuje opuchnutie, bolesť a stuhnutosť kĺbu. To môže obmedziť pohyblivosť kĺbov a zhoršiť schopnosť človeka chodiť a stáť.

V skorých štádiách môžu byť príznaky mierne a zriedkavé. Napríklad ľudia sa môžu začať cítiť nepohodlne pri chôdzi do kopca, pretože to vedie k nadmernému tlaku v oblasti členkových kĺbov.

V priebehu času sa zápal môže zhoršiť a spôsobiť poškodenie kĺbov a okolitých tkanív. Príznaky sa potom stávajú výraznejšie. Členky môžu byť často bolestivé a stuhnuté, najmä pri chôdzi alebo státí.

Pri dlhotrvajúcich chorobách sa členkový kĺb môže zafixovať a stratiť rozsah pohybu, čo významne ovplyvňuje chôdzu, pretože chodidlo sa nemôže ohnúť. V dôsledku vývoja liečby je to však zriedkavé.

Liečba

Cvičenie na pohyblivosť členkových kĺbov – Vhodné je nechať si u fyzioterapeuta vytvoriť individuálny cvičený plán. Odborník určí, ktoré cviky sú pre jednotlivca najlepšie. Ich úlohou je zlepšiť rozsah pohybu členka a spevniť svalstvo v oblasti členkov.

Zmeny životného štýlu –  V niektorých prípadoch je potrebné obmedziť alebo zastaviť činnosti, ktoré nadmerne zaťažujú členky. Užitočné môžu byť ortopedické topánky či rôzne zariadenia na podporu pri chôdzi, ktoré poskytujú podporu a obmedzujú tlak na členky pri chôdzi. Potrebné je udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.

Medikamentózna liečba –  Lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky na zníženie zápalu, antireumatické lieky a biologické medikamenty. Lieky môžu pomôcť v boji s bolesťou, zabrániť ďalšiemu poškodeniu a zlepšiť kvalitu života. Niekedy lekári využívajú aj kortikosteroidové injekcie do členku.

Operácia – Táto metóda sa využíva u ľudí s pokročilou reumatickou artrózou členkov či u ľudí, u ktorých nezaberá obvyklá liečba. Typ operácie závisí od rozsahu poškodenia a typu artrózy.

Eko balzam STOP BOLESTIAM – ANTIREUMATIKUM – Čisto prírodný prípravok, zložený z účinných bylín, hrejivého kapsaicínu či chladivého mentolu. Má výborné účinky na príznaky reumatickej artrózy, tlmí bolesť, znižuje zápal, má antibakteriálne účinky a pomáha aj po športových zraneniach. Výborný je aj v rámci relaxačných masáží.

Antireumatické vlastnosti bylín, ako rebríček, ľubovník bodkovaný či žihľava odjakživa patrili k najznámejším a najviac využívaným bylinám, ktoré si dokážu poradiť aj s náročnými formami reumatizmu.
Klikni na obrázok a OBJEDNAJ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *