Ako predchádzať vzniku stareckých škvŕn?

Starecké škvrny sú pre mnohých veľmi nepríjemný estetický problém. S pribúdajúcim vekom ich máme na tele čoraz viac. Ako ich vzniku účinne predchádzať?

Termín starecké škvrny je nesprávne pomenovanie. Tieto ploché, kruhové hnedé oblasti, ktoré sa bežne vyskytujú na chrbte rúk, ako aj na krku, tvári a pleciach, sú v skutočnosti veľké pehy vyvolané slnkom bez vzťahu k veku, tvrdia odborníci. Dôvod, prečo sa im hovorí starecké škvrny, je ten, že sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku slnečného žiarenia v priebehu času – to znamená, že mnohým sa na koži neobjavia, kým nie sú v staršom veku. Aj keď sú starecké škvrny bežné v piatej dekáde života a neskôr, môžu sa objaviť u niekoho, kto bol vystavený významnému slnečnému žiareniu už koncom 20. alebo 30. rokov. s

Prinášame vám niekoľko rád, ako predchádzať a obmedzovať vznik stareckých škvŕn:

 

Používajte opaľovací krém

Aj keď už máte starecké škvrny, opaľovací krém chráni existujúce pred stmavnutím a pomáha zabrániť vzniku ďalších. Kúpte si širokospektrálny krém na opaľovanie (ktorý vás chráni pred slnečným žiarením UVA aj UVB) s faktorom ochrany pred slnkom (SPF) najmenej 30. Použite ho na exponovanú pokožku 10 až 15 minút pred odchodom von. Testy ukazujú, že opaľovací krém SPF 30 chráni pokožku pred asi
93% slnečných lúčov UV.

Prikrývka hlavy

Či už idete na pláž, alebo trávite dlhší čas na poludňajšom slnku, noste klobúk s okrajom šírky najmenej 10 centimetrov, aby ste zabránili dopadu slnka na tvár a krk a zabráňte tomu, aby vám na tvári zostali nevzhľadné starecké škvrny. Šiltovky nechránia zadnú časť krku či uši. Slamené klobúky tiež zvyčajne neponúkajú veľa ochrany. Ak sú klobúky podšité a voľne tkané, slnko svieti priamo cez ne.

Chráňte svoje pery

Väčšina ľudí nemyslí na svoje pery, pokiaľ ide o ochranu pred slnkom. Ale aj na nich sa môžu objaviť starecké škvrny. Mnoho žien verí, že ich rúž ochráni. Slnko však môže preniknúť do mnohých svetlejších odtieňov a rúž sa zvyčajne počas dňa zotrie, takže pery ostávajú nechránené. Pred cestou vonku naneste balzam na pery alebo rúž s SPF 15 až 30.

Obmedzte pobyt vonku v čase najsilnejšieho slnečnéhožiarenia

Pretože starecké škvrny sú spôsobené slnečnými lúčmi UV, obmedzenie slnečného žiarenia je dôležitým prvým krokom v boji proti nim. Vyhnite sa slnku v maximálnej možnej miere počas najsilnejších hodín (od 10:00 do 16:00 počas jari, leta a jesene alebo od 10:00 do 14:00 v zime), keď je ultrafialové žiarenie najsilnejšie. Ak obľubujete práce v záhrade, odporúča sa skoro ráno alebo večer. Nezabúdajte, že opaľovací krém je potrebný aj počas zimných mesiacov a za oblačných dní.

Prestávka v tieni

Nadmerné vystavenie slnku spôsobuje starecké škvrny, preto sa počas slnečných dní pravidelne “ukryte” na tienisté miesto. Na pláži alebo pri grilovačke sa “zaparkujte” pod veľký slnečník. Znie to jednoducho, ale ochrana pred slnečným žiarením a pobyt mimo slnka sú dva najlepšie spôsoby, ako zabrániť vzniku nových stareckých škvŕn. Kedykoľvek ste na slnku, noste pevne tkané svetlofarebné oblečenie. Pomáha zabraňovať prenikaniu UV lúčov do pokožky.

A čo na existujúce starecké škvrny?

V prípade, že na pokožke nejaké starecké škvrny už máte, existuje niekoľko domácich receptov, ako ich zosvetliť, alebo sa ich zbaviť úplne. Výbornou alternatívou je EKO balzam proti stareckým škvrnám. Čisto prírodné zloženie a 10 rastlín, ktoré napomáhajú regenerácii pokožky. Rebríček obyčajný, praslička roľná, plavúň obyčajný, lopúch, nechtík, ľubovník bodkovaný, či čierna baza sú známe blahodarnými účinkami na pokožku a pomáhajú v boji proti stareckým škvrnám.